Witamy w LO w Sompolnie   

Liceum Ogólnokształcące

w Sompolnie

im. Henryka Sienkiewicza

ul.  Gimnazjalna 2

62-610 Sompolno

tel. (63) 271 40 23 , 261 66 27

 

zspsompolno@poczta.onet.pl

 

Strona główna

Historia

Kalendarium

Absolwenci

Wspomnienia

  Patron

 
 
  Liceum Ogólnokształcące w Sompolnie

 1 września 2002 r  weszło  w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sompolnie. Szkoła o wieloletniej tradycji -  istnieje od 1945 r. utworzone na bazie przedwojennego gimnazjum niemieckiego. Obok liceum w skład Zespołu Szkół w Sompolnie  wchodzi sześć typów szkół : Liceum Ogólnokształcące, Liceum Profilowane, Technikum, Technikum Uzupełniające, Zasadnicza Szkoła Zawodowa, Uzupełniające Liceum Ogólnokształcące.

 
 

60 lat Liceum w Sompolnie 

\W maju 2005 roku Liceum Ogólnokształcące im,.H. Sienkiewicza obchodziło swoją 60 rocznicę powstania. 

Obejrzyj fotoreportaż z IV Zjazdu Absolwentów, uroczystości 60 lecia szkoły oraz nadania sztandaru  ZSP w Sompolnie. -> Fotoreportaż

We wrześniu 2010 roku szkoła świętować będzie swoją 65 rocznicę utworzenia, odbędzie się wówczas V Jubileuszowy Zjazd Absolwentów.

 
        Patron     
 

 

Patron liceum

 

 

Akty nadania imienia

 

Henryk Sienkiewicz

1846-1916

 

Patron Liceum Ogólnokształcącego

w Sompolnie

1985-2010 

 

XXV - lecie

 

 

Zloty Szkół Sienkiewiczowskich

         Ogólnopolskie Zloty Szkół Sienkiewiczowskich to spotkania przedstawicieli szkół noszących imię polskiego noblisty. Odbywają się one od 1993 roku. Zainicjował je Pan Antoni Cybulski – dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Celem tych spotkań jest między innymi nawiązanie bliższych kontaktów i współpracy między szkołami noszącymi imię autora Trylogii, poznanie miejsc związanych z życiem i twórczością Patrona szkół, prezentacja dorobku sienkiewiczowskiego. Pierwsze ogólnopolskie spotkanie przedstawicieli szkół sienkiewiczowskich odbyło się w Woli Okrzejskiej – w miejscu, gdzie pisarz urodził się i spędził dzieciństwo.

Oblęgorek 2016

PRZASNYSZ 2015

BYDGOSZCZ  2014

GNIEZNO 2013

STAROGARD GDAŃSKI 2012

PRZEMYŚL 2011

SZYDŁOWIEC 2010

NOWY SĄCZ 2009

OLECKO 2008

KOŁOBRZEG 2007

ZAMOŚĆ 2006  

ZIĘBICE 2005

SZYDŁOWIEC 2004

MYSZKÓW 2003

POZNAŃ 2002

SZCZECIN 2001

WARSZAWA 2000

KRAKÓW 1999

 KOŚCIELEC k. Legnicy 1998

ŁOWICZ 1997

WOLA OKRZEJSKA 1996

WĄSOSZE 1995

ŁAŃCUT 1994

WOLA OKRZEJSKA 1993

 Muzeum Henryka Sienkiewicza

 

Muzeum Henryka Sienkiewicza

Wola Okrzejska

21-480 Okrzeja

XXIV Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich - Oblęgorek  2016

 

  20 maja 2106 roku delegacja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sompolnie, w składzie: Beata Mularska, Michał Guźniczak, Emilia Gemziak-Ryske, wyruszyła na XXIV Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich w Oblęgorku.

Do Kielc dotarli około godziny 1300. Następnie uczestnicy zlotu wzięli udział w uroczystym przemarszu ulicą Henryka Sienkiewicza, a na część oficjalną obchodów, udali się do Kieleckiego Centrum Kultury. Tam mieli możliwość obejrzenia występów artystycznych, przygotowanych przez gospodarzy zlotu, a także poznania potomków Henryka Sienkiewicza oraz aktorów: Daniela Olbrychskiego i Jana Nowickiego. Wieczorem, w miejscu zakwaterowania, odbyła się dla młodzieży dyskoteka.

Następnego dnia wszyscy uczestnicy udali się na mszę św. w Chełmcach. Kolejnym punktem obchodów zlotu było złożenie kwiatów na grobach potomków pisarza. O godzinie 1100 rozpoczął się festyn w Zespole Placówek Oświatowych w Oblęgorku, podczas którego  mogli podziwiać występy uczniów. Ogłoszone zostały także wyniki konkursów: plastycznego, literackiego, filmowego i fotograficznego. Uczniowie ZSP w Sompolnie zajęli następujące miejsca:

- konkurs literacki - II miejsce Bartosz Śliwicki

- konkurs plastyczny -I miejsce Oliwia Kaczmarek; wyróżnienie - Monika Pawlak.

W tej miłej atmosferze zlotowicze spędzili czas do godziny 1400, a następnie udali się zwiedzać Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Zorganizowano również piknik, podczas którego delegacje szkół brały udział w grach i zabawach.

Ostatni dzień zlotu uczestnicy rozpoczęli od krótkiego spaceru po Kielcach i poznania historii tego miasta. Podziwiali także dzieła sztuki, znajdujące się w Pałacu Biskupów Krakowskich.  Kolejnym punktem programu było odwiedzenie Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, gdzie zlotowicze „przenieśli się” w czasy młodości polskiego pisarza. Mieli również możliwość zwiedzenia Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.

I tak z nowymi wspomnieniami delegacja naszej szkoły wyruszyła w podróż do domu…

Podziękowanie

Młodzież wraz z opiekunem,
reprezentujący szkołę
na Zlocie Szkół Sienkiewiczowskich,
dziękują
Burmistrzowi Miasta i Gminy Sompolno panu Romanowi Bednarkowi
za udzielone wsparcie finansowe,
dzięki któremu wyjazd
do Oblęgorka był możliwy.

Delegacja szkoły

 

XXIII Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich - Przasnysz  2015

 

 

 Tradycją staje się wyjazd naszych uczniów na ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich. W tym roku zlot odbył się w dniach 22-24 maja
w Przasnyszu (woj.mazowieckie). Naszą szkołę reprezentowali: Bartosz Śliwicki
i Oliwia Łyczak, zaś opiekunami była p. Emilia Gemziak-Ryske i p. Krzysztof Król. Na uczestników zlotu czekało mnóstwo interesujących atrakcji.    Pierwszego dnia w hali sportowej Szkoły Podstawowej  nr 2 w Przasnyszu odbyło się uroczyste otwarcie zlotu. Bardzo wartościowe było spotkanie
z zaproszonymi gośćmi – Juliuszem Sienkiewiczem  i Anną Dziewanowską (wnukiem i prawnuczką noblisty),rodziną Cybulskich (inicjatorami zlotów
i autorami książek o Sienkiewiczu), Moniką Roscą i Tomaszem Mędrzakiem- odtwórcami ról Nel i Stasia w pierwszej ekranizacji powieści „W pustyni
 i w puszczy”. Każda z osobistości wypowiadała się na temat swoich związków
z Henrykiem Sienkiewiczem i pragnęła przybliżyć młodzieży fenomen pisarza
i zachęcała do lektury jego książek.                                                     

Zostały również rozdane nagrody za udział w konkursach. Z naszej szkoły  I miejsce w konkursie zajęła Oliwia Kaczmarek. Uczestnikom zlotu wręczono pamiątkowe dyplomy i statuetki „Henryki 2015”.

Drugiego dnia zlotu uczniowie zwiedzili Muzeum Romantyzmu w niedalekiej Opinogórze, które może pochwalić się bardzo bogatymi zbiorami, m.in. obrazem Jana Matejki. Opinogóra to także dawny zespół pałacowy Krasińskich i właśnie w podziemiach tamtejszego kościoła pochowany jest nasz narodowy wieszcz – Zygmunt Krasiński. Nie lada gratką było spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem – bardzo popularnym i niezwykle cenionym językoznawcą. Opowiadał on o swojej życiowej ścieżce, meandrach współczesnego języka polskiego i znakomicie przedstawił  pisarski geniusz Henryka Sienkiewicza. Następnie nasi reprezentanci  wzięli  udział w pochodzie Szkół Sienkiewiczowskich ulicami Przasnysza, po czym sprawdzili swoją sprawność w parku linowym i obserwowali pokaz modeli szybowcowych na terenie przasnyskiego aeroklubu.

Niedzielę rozpoczęliśmy mszą świętą w przasnyskiej świątyni. Bardzo interesująca była homilia tamtejszego proboszcza, który zaznaczył, jak wielki wpływ miała twórczość Henryka Sienkiewicza na Polaków i wiele znamienitych postaci, np. Jana XXIII i Jana Pawła II. Po Eucharystii udaliśmy się do Rostkowa-miejsca urodzenia św. Stanisława Kostki, gdzie obecnie znajduje się  sanktuarium pod jego wezwaniem.

Dla naszych uczniów był to bardzo wartościowy wyjazd, który na celu miał popularyzację twórczości naszego patrona, integrację uczniów, których szkoły noszą imię wybitnego polskiego pisarza.

XX Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich - Starogard Gdański 2012

 

 
  W dniach 25-27.05.2012 r. delegacja z ZSP w Sompolnie, w składzie: Paulina Sosnowska, Krzysztof Słodkiewicz, Pani.Emilia Gemziak-Ryske, Pan.Krzysztof Król, wzięła udział w XX Ogólnopolskim Zlocie Szkół Sienkiewiczowskich w Starogardzie Gdańskim. Honorowymi gośćmi zlotu byli pan Juliusz Sienkiewicz, pan Mieczysław Kalenik oraz pan Antoni Cybulski. W konkursach zorganizowanych przez gospodarzy zlotu, nasi uczniowie zajęli następujące miejsca: -I miejsce w konkursie informatycznym- Dominik Bąk, -I miejsce w konkursie plastycznym- Paulina Sosnowska.

XIX Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich - Przemyśl 2011

 

 

Dnia 26 maja 2011 roku, o godzinie 20.00 wraz z naszymi opiekunami: Panią           Emilią Gemziak- Ryske i Panem Krzysztofem Królem wyruszyliśmy na XIX Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich do Przemyśla.

Po dotarciu na miejsce, dnia 27 maja udaliśmy się na śniadanie do Szkoły Podstawowej nr 1 w Przemyślu. Następnie pojechaliśmy zwiedzać Arboretum w Bolestraszycach. Ogród, który mogliśmy oglądać był bardzo piękny. O 14.30 udaliśmy się przed szkołę, a następnie wszystkie poczty sztandarowe wraz z zaproszonymi gośćmi wyruszyły do kościoła na uroczystą mszę świętą, która rozpoczęła nasz zlot. Potem przeszliśmy ulicami miasta do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, gdzie wszyscy zostali powitani i ogłoszono wyniki konkursów.  Z naszej szkoły nagrody otrzymało dwoje uczniów, w kategorii konkurs plastyczny: I miejsce-Michał Adamczyk i II miejsce-Paulina Sosnowska. Następnie czekała nas miła niespodzianka. Do Przemyśla przyjechał Przemysław Babiarz, który podziękował za zaproszenie oraz przeczytał ulubiony przez niego fragment tekstu z „Ogniem i mieczem” Henryka Sienkiewicza. Po spotkaniu nastąpiła uroczysta kolacja.

    Sobotę rozpoczęliśmy pobudką o godzinie 4.30, ponieważ już o godzinie 5 wyjeżdżaliśmy na wycieczkę do Lwowa. Dość długo czekaliśmy na granicy, jednak opłacało się. Wszystkie kościoły i zabytki, które ujrzeliśmy w tym mieście były bardzo ładne. Często można było usłyszeć też swój ojczysty język. Zwiedziliśmy Cmentarz Łyczakowski, na którym spoczywają m.in.: Maria Konopnicka, Władysław Bełza, Julian Ordon, Gabriela Zapolska. Na Cmentarzu Orląt Lwowskich, nasz kolega ze Zlotu musiał odnaleźć grób kolegi dziadka Leona Włażeja i pozostawić na nim różaniec z kartką, na której dziadek napisał kilka słów, wspólnymi siłami udało się tego dokonać. Na nocleg dotarliśmy dopiero o godz.00:05, zmęczeni, ale zadowoleni.

 W niedzielę o 8:30 udaliśmy się na uroczyste zakończenie Zlotu Szkół Sienkiewiczowskich. Pożegnaliśmy się ze wszystkimi i o godzinie 10.00 wyruszyliśmy         w drogę powrotną. Podróż upłynęła nam szybko,  ok. 19.00 byliśmy przed naszą szkołą.

Joanna Racinowska, Mateusz Chwiałkowski

XVIII Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich - Szydłowiec 2010

 

 

 

 

Dnia 28.05.2010 r., reprezentacja ZSP w Sompolnie, w składzie: Katarzyna Stachura, Michał Adamczyk, p. Emilia Gemziak-Ryske, p. Krzysztof Król, wyruszyła na XVIII Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich w Szydłowcu. Nasza podróż minęła pod znakiem kontemplacji wspaniałych widoków.

Po dotarciu na miejsce, udaliśmy się do Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu, aby zapoznać się z harmonogramem zajęć na najbliższe dni. Po kilkuminutowym odpoczynku, wyruszyliśmy do miejsca zakwaterowania- dworku noclegowego w miejscowości Chlewiska. O godz. 13.00 wróciliśmy do Szydłowca na obiad, a następnie  udaliśmy się na zwiedzanie miasta . Plan turystyczny składał się  z kilku punktów. Pierwszym z nich było zwiedzanie, usytuowanego wśród pięknej scenerii roślinnej i otoczonego fosą, zamku, który w czasie II wojny światowej został przekształcony w  getto żydowskie. Kolejnym elementem było podziwianie ratusza , w którym urzęduje Burmistrz Miasta. Nieopodal znajduje się kościół parafialny, o neogotyckim stylu architektonicznym. Następnym etapem zwiedzania miasta, była Góra Trzech Krzyży oraz cmentarz parafialny, powstały przed 1811r. Znajduje się na nim wiele nagrobków wykonanych z piaskowca. Na cmentarzu tym, pochowani są żołnierze Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza oraz polegli za ojczyznę w czasie walk 08. 09. 1939r. w miejscowości Barak  i w okolicy Szydłowca. Obiektem najbardziej charakterystycznym dla tego miejsca, jest monumentalny pomnik upamiętniający wydarzenia katyńskie. Po zwiedzeniu cmentarza parafialnego, udaliśmy się na cmentarz żydowski „Kirkut”. Na tym zakończyła się nasze zwiedzanie miasta. O godzinie 17.30 odbył się uroczysty przemarsz przez miasto z transparentami oraz sztandarami szkół. Pochód udał się pod ratusz, gdzie został odegrany hejnał. Następnie przeszliśmy pod zamek, gdzie  zostały wręczone nagrody uczestnikom konkursów zlotu. Nasi uczniowie zdobyli wyróżnienia  w następujących kategoriach:

·         konkurs plastyczny, I miejsce- Kryspin Malec

·         konkurs literacki ,wyróżnienia – Malwina Szafrańska, Kinga Nowak.

Uroczystości zakończyły się ok. godz. 19.00. Po nich udaliśmy się na kolację. Wieczorem dla szkół ponadgimnazjalnych odegrana została scena batalistyczna pt. „Oblężenie zamku” oraz pokazy ognia. Po tych wszystkich atrakcjach udaliśmy się do szkoły, tam wzięliśmy udział w różnych zabawach.

Następnego dnia, wyruszyliśmy poznawać  faunę i florę Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Zatrzymaliśmy się na parkingu niedaleko miejscowości Nowa Słupia, po czym już pieszo wkroczyliśmy we wschodnią część Gór Świętokrzyskich. Nasz pobyt na Łysej Górze zawierał się w dwóch punktach. Pierwszym z nich było zwiedzanie największego w Polsce gołoborza i pogańskiego wału kultowego, dostępnego w galerii widokowej. Po zapoznaniu się z historią tego miejsca, w zwartym korowodzie, przystąpiliśmy do zwiedzania klasztoru benedyktynów założonego przez Bolesława Krzywoustego w XII w. W czasie okupacji niemieckiej, miejsce to zostało przekształcone na więzienie, w którym przetrzymywanych było ok. 4000 żołnierzy Armii Radzieckiej. Na tym zakończył się nasz pobyt w Parku Narodowym. O godzinie 15 wróciliśmy do szkoły w Szydłowcu na obiad. Kolejną atrakcją sobotniego dnia było zwiedzenie Muzeum Instrumentów Dawnych, znajdujące się w zamku. Profesjonalne i wyczerpujące objaśnienia pani przewodnik, doskonale zobrazowały nam historię instrumentów. Około godziny 16.00 wyruszyliśmy do miejscowości Chlewiska, gdyż kolejnym punktem było odwiedzenie stadniny koni. Wszyscy byliśmy zaskoczeni wielkością tego obiektu. Zaprezentowane tam zostały umiejętności jeździeckie naszej rówieśniczki Michaliny, które nagrodzone zostały przez nas energiczną owacją. O godzinie 19.00 wróciliśmy do Szydłowca na kolację. Konkurujące drużyny rywalizowały w rozmaitych zadaniach, które zbliżały je do wyznaczonego celu- zwycięstwa. Po pożegnaniu się z poznanymi, wyruszyliśmy w drogę powrotną do Sompolna.

XVII Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich - Nowy Sącz 2009

 

   

 

22.05-24.05.2009 odbył się w Nowym Sączu XVII Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich. Uczestnikami wyjazdu byli uczniowie : Damian Chałaj i Monika Kordylewska, opiekunem wyjazdu była pani Emilia Gemziak-Ryske. Wyjazd busem rozpoczął się spod ZSP w Sompolnie o godz. 5:00. Po dotarciu do Gimnazjum numer 3 w Nowym Sączu i zjedzeniu obiadu odbył się przemarsz ulicami miasta, w którym uczestniczył poczet sztandarowy naszej szkoły. Około godziny piętnastej przed Ratuszem nastąpiło powitanie uczestników zlotu przez Prezydenta Miasta Nowego Sącza, po czym w Sali przy ul. Świętego Ducha  odbyła się ,, Gala’’,na której nastąpiło wręczenie nagród zwycięzcom konkursów. Nasi uczniowie w poszczególnych kategoriach zajęli następujące miejsca:

-w konkursie fotograficznym- III miejsce -Katarzyna Stachura,

 wyróżnienie- Damian Chałaj,                     

-w konkursie plastycznym- wyróżnienie- Michał Adamczyk.

Gościem specjalnym była Majka Jeżowska. Po zakończeniu ,,Gali’’ opiekunowie udali się do restauracji ,, Panorama’’, a uczniowie natomiast do lokalu ,,Safir’’, gdzie odbyła się dyskoteka. Powrót do miejsc noclegowych nastąpił o godz. 22:30.

Sobota rozpoczęła się od śniadania  w Gimnazjum nr 3. Następnie grupy wycieczkowe udały się autokarami do Szczawnicy, gdzie nastąpiło złożenie kwiatów przed pomnikiem Henryka Sienkiewicza. Po zakończeniu uroczystości udaliśmy się na spływ Dunajcem, podczas zjazdu wyciągiem krzesełkowym podziwialiśmy piękne krajobrazy górskie, Po południu wszystkie grupy spotkały się w zajeździe ,,Czarda’’. Spotkanie w ,,Czardzie’’ uświetnił swoją obecnością Andrzej Grabowski. Około godz. 19:00 nastąpił powrót do miejsc noclegowych w Nowym Sączu. W niedzielę powróciliśmy do Sompolna.

 

XVI Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich  - Olecko 2008 

   

 

 30 maja  - 1 czerwca 2008 w mazurskiej miejscowości Olecko odbył się XVI Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich. Wśród uczestników nie mogło oczywiście zabraknąć naszych przedstawicieli -  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych - Liceum im. Henryka Sienkiewicza w Sompolnie reprezentowało dwoje uczniów: Monika Szymańska oraz Eligiusz Idczak, a także pani Emilia Gemziak-Ryske.

XV Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich  - Kołobrzeg 2007

Zbigniew Cybulski z delegacją uczniów LO w Sompolnie

 

 15 -17 czerwca 2007 r. w Zespole Szkół im. H. Sienkiewicza w Kołobrzegu miał miejsce XV już zlot szkół  noszących imię naszego patrona.. W Zlocie wzięło udział 58 szkół z całej Polski. Dzięki  pomocy Burmistrza Miasta Sompolna (Panu Tadeuszowi Słodkiewiczowi, który oddał do dyspozycji naszej delegacji swój służbowy samochód) delegacja naszej szkoły mogła po kilku latach nieobecności  znów dołączyć do grona  szkół  im. Sienkiewicza. 
 

 

 

 

 

 

 
 

Liceum Ogólnokształcące  w Sompolnie © 2001-2020

Wersja 7.4